خلیفه بن زیاد

شیخ امارات متحده درگذشت / آشنایی با شیخ خلیفه بن زاید

شیخ خلیفه بن زاید

شیخ خلیفه متولد 1948 بزرگترین فرزند و ولیعهد شیخ زاید بن سلطان بنیان‌گذار امارات متحده عربی است.

شیخ «خلیفه بن زاید» 74ساله از زمان سکته مغزی در تاریخ 24 ژانویه 2014 از انظار رسانه‌ها و از دایره حکومت به‌دور بود. او آخرین بار در آبان 1398 مقابل دوربین‌ها ظاهر شد. او از 3 نوامبر 2004 ریاست امارات را به‌عهده گرفته است.

با مرگ رئیس امارات و بر اساس قانون اساسی، «محمد بن زاید» برادر ناتنی وی که در غیابش  اختیارات همه امور کشور را در دست داشت به‌عنوان حاکم و رئیس این کشور منصوب خواهد شد.

Khalifa-bin-Zayed
خلیفه بن زاید

ریاست کل امارات متحده عربی

شیخ خلیفه بن زاید آل‌نهیان در سال 1948 در منطقه «قلعه المویجعی» در شهر العین متولد شد و پسر بزرگ شیخ «زاید بن سلطان آل‌نهیان» بود.

اولین مسئولیت وی زمانی که ولی‌عهدی امارت ابوظبی را به‌عهده داشت، نماینده حاکم در منطقه الشرقیه و رئیس دادگاههای آن بود.

او همچنین مناصب مهم متعددی داشت و در سال 1969 ولی‌عهد ابوظبی شد. او در سال 1971 به‌هنگام بازسازی شاکله امارت ابوظبی، از سوی رئیس امارات متحده عربی (پدرش) به‌عنوان حاکم ابوظبی و وزیر دفاع و دارایی این منطقه منصوب شد.

شیخ خلیفه بن زاید در 23 دسامبر 1973 نیز معاون نخست‌وزیر در شورای وزیران شد و در سوم نوامبر 2004 به ریاست کل امارات متحده عربی رسید.

Khalifa bin Zayed Al Nahyan

خلیفه در سال ۲۰۰۴ در ابوظبی، ثروتمندترین امارت از امارت‌های هفت‌گانه امارات متحده، به قدرت رسید و حاکم امارات شد. امارت ابوظبی بخش اعظم ثروت نفتی امارات متحده عربی را در اختیار دارد و از زمان تأسیس این کشور حاشیه خلیج فارس توسط شیخ زاید بن سلطان آل نهیان، پدر شیخ خلیفه، در سال ۱۹۷۱ شیخ ابوظبی ریاست کشور را نیز بر عهده داشته است.

شیخ خلیفه بن ‌زاید آل ‌نهیان، رئیس امارات متحده عربی و حاکم ابوظبی، روز جمعه، ۲۳ اردیبهشت سال ۱۴۰۱ ، در ۷۳ سالگی بر اثر سکته درگذشت.

مطابق قانون اساسی امارات متحده عربی، تا زمانی که شورای فدرال متشکل از حاکمان هفت امارت آن کشور ظرف ۳۰ روز برای انتخاب رئیس جدید تشکیل جلسه دهد، شیخ محمد بن راشد آل مکتوم، معاون رئیس و نخست وزیر امارات که در عین حال امیر دبی است، به عنوان رئیس این کشور انجام وظیفه خواهد کرد.

Mohammed-bin-Rashid-Al-Maktoum

Mohammed bin Rashid Al Maktoum

شیخ خلیفه از زمان سکته مغزی در سال ۲۰۱۴ به ندرت در انظار عمومی دیده شده بود و شیخ محمد بن زاید، برادر ناتنی او و ولیعهد ابوظبی، به عنوان حاکم واقعی امارات متحده عربی فعالیت داشته است.

شیخ محمد بن زاید با انتشار پیامی در توییتر از شیخ خلیفه به عنوان «فرزند صالح» و «رهبر مرحله توانمندسازی» امارات متحده عربی یاد کرد.

امارات از روز جمعه ۴۰ روز عزای عمومی اعلام می‌کند. در این مدت پرچم‌ها به حالت نیمه افراشته درمی‌آید و تمام نهادهای بخش دولتی و خصوصی به مدت سه روز تعطیل خواهد بود.

1 thought on “شیخ امارات متحده درگذشت / آشنایی با شیخ خلیفه بن زاید”

  1. Pingback: حاکمان امارات متحده عربی | تریدجو

Leave a Comment

Your email address will not be published.