چگونه می‌تواند صنعت هنر را متحول کند؟ NFT

دنیای تکنولوژی مانند یک سیاه‌چاله فضایی است که همه چیز را به سرعت درون خود جذب و حل می‌کند. (تقریبا) جدیدترین اتفاق این سیاه‌چاله، دنیای بلاکچین است که پس از هدف قرار‌دادن ارزها، اکنون به دیگر حوزه‌ها هم نفوذ کرده؛ از جمله به هنر. البته هنوز هم دنیای بلاکچین به صورت کلی با مشکلات زیادی از سوی رگولاتوری در تمام جهان دست و پنجه نرم می‌کند، اما تمام این مشکلات هم نمی‌تواند جلوی نفوذ آن را بگیرد. در این مقاله ما خواهیم گفت که ان اف تی چگونه صنعت هنر را تغییر می‌دهد. ما مزایا و معایب فناوری جدید را برای بازار هنر و فرآیندهای اصلی کار ان اف تی کشف خواهیم کرد.
در مارس ۲۰۲۱، یک هنرمند دیجیتال آمریکایی، مایک وینکلمن، تصویر خود را در حراج کریستی به قیمت ۶۹‌میلیون دلار به فروش رساند. مناقصه‌گر نه تصویر فیزیکی و نه حتی یک نسخه دیجیتالی دریافت نمی‌کند. در عوض، او صاحب یک توکن غیر‌قابل‌تعویض شد که به نام ان اف تی نیز شناخته می‌شود. این اولین موردی بود که یک اثر هنری ان اف تی در حراج کریستیز فروخته شد. در ادامه قصد داریم به شما بگوییم ان اف تی چیست و چگونه این فناوری می‌تواند صنعت هنر را در آینده نزدیک تغییر دهد. در انتها نیز نگاهی به این حوزه در ایران خواهیم انداخت و معدود بازیگران آن در ایران را مرور خواهیم کردی.

حواله دلار آمریکا

هنر ان اف تی چیست؟
هنر ان اف تی، یا هنر رمزنگاری، آثار هنری دیجیتالی هستند که از توکن‌های غیرقابل تعویض ان اف تی برای معاملات استفاده می‌کنند. ان اف تی یک توکن ارز دیجیتال است که یک شماره شناسایی منحصر‌به‌فرد دارد. چیزی که آنها را از توکن‌های معمولی متمایز می‌کند، این است که قابل تعویض نیستند. به عبارت دیگر، هران اف تی منحصر‌به‌فرد است. برخلاف بیت‌کوین، دلار یا طلا، یک توکن غیر‌قابل‌تعویض با دیگری برابر نیست. علاوه بر این،ان اف تی را نمی‌توان تقسیم، ترکیب یا تکرار کرد. صنعت هنر از توکن‌های غیرقابل تعویض برای انتقال حق مالکیت برخی آثار هنری از طریق یک سیستم بلاکچین استفاده می‌کند. بلاکچین‌های ان اف تی یک ضبط غیرقابل تغییر از عملیات تجاری یک ان اف تی بین عوامل متقابل در یک ثبت عمومی ارائه می‌کنند.

چگونه ان اف تی می‌تواند صنعت هنر را متحول کند؟
برای کوتاه‌کردن داستان، ترکیب هنر بلاکچین و ان اف تی دارایی دیجیتالی است که تمام اطلاعات لازم را برای کمک به شناسایی یک اثر هنری خاص و مالک – دارنده توکن‌- فراهم می‌کند. این یک فرصت عالی برای خرید و فروش آثار هنری دیجیتال به سرعت و ایمن است زیرا مردم بیت‌کوین معامله می‌کنند.

حواله دلار به دبی

مطالب مرتبط

ری‌برندینگ با هدف پوست‌اندازی و نوآوری

۲۴ آبان ۱۴۰۰
فیس‌بوک؛الگوریتم پول‌ساز و خطرناک

۲۸ مهر ۱۴۰۰
علاوه بر این، از آنجایی که ساختار بلاکچین با فناوری‌ان اف تی سازگار است، می‌توان ابرداده را به این توکن‌ها اضافه کرد. ابرداده می‌‌تواند شامل جزئیات قانونی (مانند حق نسخه‌برداری یک توکن خاص)، یک متن کوچک که دارایی زیربنایی را توصیف می‌کند، یا حتی یک تصویر کوچک باشد.

۳ روش برای ذخیره آثار هنری ان اف تی
۳ نوع اثر هنری‌ان اف تی وجود دارد. همه آنها به روش ذخیره‌سازی بستگی دارند: در یک بلاکچین، در بلاکچین دیگر، به ذخیره‌سازی غیرمتمرکز.

در یک بلاکچین
واضح‌ترین روش ذخیره آثار هنری (صوتی، ویدئویی، انیمیشن) روی همان بلاکچینی است که ان اف تی روی آن اجرا می‌شود. این گزینه امن‌ترین است، زیرا حتی اگر تیم توسعه پروژه متوقف شود یا از اینترنت خارج شود و وب‌سایت آنها از اینترنت حذف شود، آثار هنری همچنان در بلاکچین وجود خواهند داشت.

مطمئن‌ترین مکانیسم ذخیره‌سازی برای هنر‌ان اف تی شما زمانی است که اثر هنری و توکن ان اف تی در یک بلاکچین قرار دارند.

AutoGlyphs
و
ChainFace
نمونه‌های واضحی از پلتفرم‌هایی هستند که این روش ذخیره‌سازی را برای ان اف تی و آثار هنری اعمال می‌کنند. هر دو از بلاکچین اتریوم و استاندارد توکن اتریوم استفاده می‌کنند. اینها ابزارهای مورد‌نیاز برای داشتن یک اثر هنری هستند.

در بلاکچین دیگر
راه‌حل دومی که به عنوان پلی بین‌ان اف تی و اثر هنری عمل می‌کند، زمانی است که تصویر، فایل صوتی یا ویدئویی که به شناسایی یک اثر هنری خاص کمک می‌کند، در زنجیره بلوکی دیگر ذخیره می‌شود.

حواله دلار به ترکیه

۲ نوع هنر ان اف تی
۲نوع اصلی هنر‌ان اف تی وجود دارد: مولد و غیر‌مولد. آثار هنری غیر‌مولد، نقاشی‌های معمولی و سایر آثار هنری هستند که توسط افراد ایجاد شده و در یک بلاکچین آپلود شده و سپس به یک ان اف تی اختصاص داده می‌شوند. بیشتر هنرهای ان اف تی که در اینترنت خواهید دید، مولد نیستند. آنها نتایج خلاقیت انسان (و فناوری) هستند. معروف‌ترین نمونه‌های هنر ان اف تی غیر‌مولد عبارتند از:

یک کولاژ دیجیتالی با عنوان «هر روز: ‌۵۰۰۰ روز اول» توسط یک هنرمند آمریکایی که با نام مستعار بیپل کار می‌کند، در حراج کریستی به قیمت ۶۹ میلیون دلار فروخته شد.

گران‌ترین تصویر پیکسلی از دسته کریپتو پانک، با عنوان «CryptoPunk #3100» (سر هدبند آبی)، به قیمت ۷.۵۸ میلیون دلار (در زمان فروش) فروخته شد.

یکی دیگر از آثار هنری دیجیتال هنرمند بیپل به نام «تقاطع» به قیمت ۶.۶ میلیون دلار فروخته شد.

جک دورسی، مدیر عامل توییتر، اولین توییت خود (معروف به اولین توییت در توییتر) را به عنوان ان اف تی به قیمت ۲.۹ میلیون دلار فروخت.

آثار هنری مولد با استفاده از یک الگوریتم خاص ایجاد می‌شوند که از یک شناسه ان اف تی منحصر‌به‌فرد به عنوان «seed» برای ایجاد آثار هنری دیجیتال استفاده می‌کند. چنین آثار هنری ان اف تی را می‌توان از ابتدا تا انتها توسط یک الگوریتم تولید کرد. یا می‌توان آنها را بر اساس چیزی که کاربر مشخص می‌کند ایجاد کرد، به عنوان مثال، آنها می‌توانند یک نام، رنگ، توضیحات را تعیین کنند یا تصویری را آپلود/رسم کنند، سپس بر اساس این عناصر (همه یا به صورت جداگانه) الگوریتم چیزی جدید ایجاد می‌کند. در اینجا چند پروژه مشابه وجود دارد:

اتوگلیف‌- هنر ان اف تی مولد. ایجاد و در شبکه ذخیره می‌شود.

ChainFaces – هنر ان اف تی مولد. ایجاد و در شبکه ذخیره می‌شود.

Crypto Kitties – گربه‌های مولد. خانواده (DNA) که در زنجیره ذخیره می‌شود، تصاویر تولید و در سرورهای متمرکز ذخیره می‌شوند.

حواله دلار شخصی
به گفته کارشناسان فوربس، بلاکچین و ان اف تی به دلیل مزیت‌های منحصر‌به‌فرد و فرصت‌های جدید، پتانسیل تغییر اساسی بازار هنر جهانی را دارند. در عین حال، تغییرات کلیدی مربوط به نقدینگی بازار و حفاظت از حق چاپ آنلاین هنرمندان خواهد بود. علاوه بر این، فناوری‌های جدید راه‌های جدیدی را برای کسب درآمد نیز ممکن می‌سازد.

به لطف ان اف تی، که یک شناسه دیجیتال ضروری است، چنین آثار هنری را می‌توان منحصر‌به‌فرد ساخت. به این معنا که یک تصویر خاص می‌تواند تبدیل به یک تصویر اصلی شود و بقیه کپی‌هایی از آن خواهند بود؛ یک فایل دیجیتال را می‌توان کپی کرد، اما ان اف تی همیشه منحصر‌به‌فرد است! این همان چیزی است که به نقاشی‌های بیپل کمک کرده تا ارزش فوق‌العاده‌ای در دنیای هنر سنتی پیدا کند، زیرا فقط آثار اصلی در آنجا ارزش دارند.

نمونه دیگری از هنر ان اف تی که در یک خانه حراج سنتی به فروش می‌رسد، اعلامیه اخیر است که ساتبیز اولین ان اف تی ضرب شده، طراحی انیمیشن کوانتومی کوین مک‌کوی در سال‌۲۰۱۴ را به فروش خواهد رساند.

حواله دلار آمریکا

چگونه ان اف تی می‌تواند صنعت هنر را متحول کند؟
«کوانتوم» – اولین ان اف تی، توسط کوین مک کوی.

این مثال‌ها نشان می‌دهند که چگونه بلاکچین و ان اف تی هنر دیجیتال را به بازار هنر سنتی مرتبط کرده‌اند، جایی که قبلا فقط کالاهای «فیزیکی» و حق چاپ مورد تقاضا بود. اکنون تصاویر دیجیتال، ویدئو، صدا، انیمیشن، مدل‌های دو‌بعدی و سه‌بعدی می‌توانند معادل (حداقل از نظر ارزش فروش) با آثار ون گوگ، میکل آنژ، رافائل و مالویچ شوند.

در عین حال، بازار هنر دیجیتال تمام مزایای خود مانند سهولت دسترسی، سرعت و امنیت را حفظ خواهد کرد و به لطف فناوری بلاکچین و مخاطبان هوشمند، فرصت‌های جدیدی را به دست خواهد آورد. اگر دو مثال را با هم مقایسه کنیم، درک این موضوع آسان است: فروش مونالیزای لئوناردو داوینچی و فروش هر ان اف تی:

ابتدا باید اصالت و قانونی‌بودن خرید ثابت شود سپس در مورد حمل‌و‌نقل بحث شود و زمان و هزینه زیادی را می‌گیرد و استعداد خاصی می‌خواهد.

فروش گران‌ترین ان اف تی در زمان کوتاهی انجام می‌شود، عملیات به‌خودی‌خود سریع، ساده و ایمن است، نیازی به واسطه نیست (که فقط قیمت کلی را افزایش می‌دهد).

بازار هنر در دسترس‌تر می‌شود و آنچه حتی چشمگیرتر است، ان اف تی کمک می‌کند تا بازار را هم برای هنرمندان مبتدی و هم برای مشتریان در دسترس‌تر کند. اکنون، حتی یک نوجوان ۱۲ ساله بدون نام می‌تواند ان اف تی نهنگ‌های پیکسلی ایجاد کند. علاوه بر این، او موفق شد آنها را به قیمت بیش از ۴۰۰‌هزار دلار آمریکا به صورت آنلاین بفروشد!

حواله دلار آمریکا

حفاظت از حق چاپ در اینترنت
قبل از بلاکچین و ان اف تی ها، ما هرگز مجبور نبودیم چیزی کاملا دیجیتال داشته باشیم. ما قبلا تصاویر، فیلم‌ها و گرافیک‌های متحرک را دانلود می‌کردیم، بدون در نظر گرفتن حق کپی رایت، آنها را تغییر کاربری داده و به اشتراک می‌گذاشتیم.

ان اف تیها، بلاکچین و دیگر فناوری‌های نوآورانه در حال تغییر هستند و به سازندگان آثار هنری اجازه می‌دهند توزیع خود را در اینترنت ردیابی کنند، که به نوبه خود به آنها اجازه می‌دهد از حق چاپ آنلاین خود محافظت کنند.

به عنوان مثال، اگر اثر هنری دیجیتال خود را ایجاد می‌کنید و می‌خواهید کپی رایت آن را حفظ کنید، باید یک ان اف تی در یکی از پلتفرم‌های ان اف تی ایجاد کنید. سپس می‌توانید از این ان اف تی به عنوان اثبات حق چاپ در اینترنت استفاده کنید. با استفاده از خدمات تخصصی می‌توانید نقض چنین حقی را پیگیری و نظارت کنید.

ساده‌ترین مثال جست‌وجوی یک تصویر در گوگل یا جست‌وجوی

YouTube

برای محتوای ویدئویی شماست.

علاوه بر این، در یوتیوب، نه‌تنها می‌توانید توزیع محتوای خود را ردیابی کنید، بلکه برای بازدید از کانال‌هایی که از آن استفاده می‌کنند نیز پول دریافت کنید.

این تازه آغاز راه است، به لطف توسعه فناوری شبکه‌های عصبی عمیق (هوش مصنوعی)، می‌توان انتظار داشت که در آینده خدمات زیادی برای خرید و فروش محتوای دیجیتال و ردیابی آنلاین آن وجود داشته باشد.

فرصت‌های جدید برای کسب درآمد
علاوه بر مزایایی که در بالا توضیح داده شد، ان اف تی ها همچنین می‌توانند درآمد هنرمندان را افزایش دهند. به عنوان مثال، در حال حاضر شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد برخی از هنرمندان توانسته‌اند درآمد ماهانه خود را با فروش ان اف تی دو برابر کنند. این امکان وجود دارد زیرا هنگام استفاده از ان اف تی، هنرمندان می‌توانند ‌دلال‌های هنری را دور بزنند و آثار خود را مستقیماً به خریداران نهایی بفروشند (که ۱۰ تا ۶۰ درصد از معامله را ذخیره می‌کند).
.

نتیجه

صنعت ان اف تی در تلاش است تا محیطی فراگیر و محافظ ایجاد کند که در آن هنرمندان دیجیتال بتوانند درآمد کسب کنند. هر کسی که به اینترنت دسترسی دارد می‌تواند یک ان اف تی ایجاد کند و توانایی کسب درآمد از آن را داشته باشد: خواه یک عکس، یک نقاشی دیجیتال، یک گرافیک متحرک سه‌بعدی یا پیکسل‌های بلوکی (که به قیمت ۶۰۰.۰۰ دلار فروخته شد).‌ این می‌تواند زندگی میلیون‌ها ذهن روشن را در سراسر جهان تغییر دهد.

با این حال، چند نکته وجود دارد که باید از آنها آگاه بود:

هنرمندان برای داشتن ان اف تی خود باید ۸۰ تا ۱۰۰۰ دلار بپردازند، حتی اگر عکس یا ویدئوی آنها به فروش نرسد.

ان اف تی ها شاه‌کلید متاورس فیسبوک
ریشه واژه متاورس به رمان علمی‌تخیلی نیل استیفنسن به نام
Snow Crash
که در سال‌ ۱۹۹۲ منتشر شده و جهانی را ترسیم می‌کند که انسانیت پس از نابودی تمدن به دنیاهای مجازی برای ادامه زندگی پناه برده، باز می‌گردد. این ایده، به‌دلیل جذابیت‌های متعدد مفهومی و روایی، بارها در فیلم‌های سینمایی به تصویر کشیده شده و همان‌طور که اشاره کردیم به‌محض پیشرفت فناوری‌ های مرتبط از جمله واقعیت مصنوعی، اینترنت و پردازنده‌های گرافیکی تبدیل به واقعیت شد. اما بسیاری از این جهان‌های مجازی، به‌رغم قابلیت‌های بسیارشان، هرگز به‌معنی واقعی کلمه فراگیر نشده و تبدیل به نیرویی تاثیرگذار در دنیای واقعی نشدند.

این بار اما نه‌تنها غولی مثل فیسبوک با منابع تقریبا نامحدود در پی تبدیل رویای جهان
Ready Player One
به واقعیتی ملموس و روزمره‌ است، بلکه به‌نظر می‌رسد شرایط هم برای چنین جهشی فراهم شده باشد. فیس‌بوک با نزدیک به ۳ میلیارد کاربر و اقتصادی عظیم یک اکوسیستم اجتماعی اقتصادی وسیع با گستره وسیعی از محصولات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری در حوزه‌های کلیدی فناوری‌های مرتبط با ارتباط آنلاین واقعیت مجازی به‌شمار می‌رود. توسعه فناوری‌هایی مانند بلاکچین، رمزارزها و به‌خصوص رشد خیره‌کننده محبوبیت ان اف تیها در سال‌های اخیر، که به ما امکان می‌دهد برای نخستین‌بار در فضای آنلاین برای مالکیت چیزهای ناملموس از هویت شخصی گرفته تا دارایی‌های دیجیتال اسناد معتبر داشته باشیم، شاه‌کلیدی است که به متاورس فیسبوک فرصت می‌دهد نقشی کلیدی در به‌کارگیری گسترده این فناوری‌ها در دنیای واقعی در آینده نه‌چندان دور ایفا کند.

فیسبوک به‌درستی دریافته که کاربردهای عملی ان اف تیها بسیار فراتر از مالکیت آثار هنری دیجیتال با قیمت‌های گزاف است و این تنها آغاز مسیری است که در آن فرصت‌های بی‌شماری برای کارآفرینان، مشاغل، متخصصان و سرمایه‌گذاران نهفته است. این فناوری، درست مثل گرامافون ادیسون، به ما امکان می‌دهد دارایی‌های ناپایدار خود را تبدیل به ثروت کنیم. به‌همین دلیل هم شاهد به‌کارگیری گسترده این فناوری در تمامی ابعاد این متاورس و تلاش برای ایجاد بستری مشترک به‌منظور فراهم‌کردن امکان استفاده از این اسناد دیجیتال در سراسر فضای وب و تاکید زاکربرگ بر سازگاری این پلتفرم با سایر بخش‌های اینترنت هستیم. جهانی مجازی با پایه‌هایی محکم در دنیای واقعی که می‌تواند به کمک فناوری‌های موجود از جمله واقعیت افزوده و مجازی و به‌لطف توسعه و فراگیری رمزارزها تبدیل به فضایی برای کار و زندگی ما شود.

حواله دلار به چین

فرصت یا تهدید؟
گره‌زدن هویت افراد، دارایی‌های آنها در جهان مجازی و ارزش مالی آنها در دنیای واقعی به ان اف تیها و تبدیل آنها به اسنادی کاربردی در زندگی روزمره دیجیتال و واقعی انقلابی دیگر در زندگی ما ایجاد خواهد کرد. همین الان هم بازی‌های مبتنی بر ان اف تیها و بلاکچین در حال توسعه و عرضه گسترده هستند و برندها، کسب‌و‌کارها و سرمایه‌گذاران آماتور و حرفه‌ای درحال مسابقه برای ورود و کسب جایگاه در این بازار هستند.

البته این داستان سراسر خیر و خوشی نیست و مثل هر فناوری دیگری، در کنار کاربردها و قابلیت‌های جدید باید منتظر مشکلات ناشی از فراگیری آن نیز باشیم. یک مسئله اصلی، هزینه‌های مرتبط با ثبت و به‌کارگیری موثر ان اف تیها توسط عموم مردم است که هم‌اکنون نیز در دست توسعه است و به‌زودی شاهد عرضه راه‌حل‌های کاربردی در قالب بلاکچین‌های جایگزین برای اتریوم با هزینه‌های پایین‌تر خواهیم بود.

مسئله بعدی، مصرف انرژی قابل‌توجه و آلودگی‌های زیست‌محیطی ناشی از آن است که با توجه به مسئله گرمایش زمین، کمبود آب و منابع انرژی می‌تواند به سدی در مسیر توسعه سریع این فناوری و تبدیل آن به یک ابزار همگانی شود. درواقع شکوفایی سریع بازار ان اف تیها و افزایش روزافزون کاربرد رمزارزها، می‌تواند تهدیدی برای محیط زیست و آینده ما هم باشد. بنابر برخی تخمین‌ها ایجاد، ثبت و فروش یک ان اف تی روی بلاکچین اتریوم می‌تواند به‌طور متوسط تا ۲۸۲ کیلووات ساعت انرژی (معادل انتشار ۲۸۹ کیلوگرم دی‌اکسید کربن در جو) مصرف کند. این عدد برای تراکنش‌های بعدی معادل ۵۲ کیلووات ساعت (۳۰ کیلوگرم دی‌اکسید کربن) تخمین زده می‌شود که کماکان عددی قابل‌توجه است.

با وجود عدم قطعیت نهایی این تخمین‌ها و بررسی مداوم آنها توسط جامعه علمی، شکی نیست که گسترش کاربرد این فناوری بخصوص با معرفی متاورس‌ و پلتفرم‌های رقیب که قطعا به‌زودی شاهد رونمایی از آنها خواهیم بود، می‌تواند فرصت‌های ایجاد‌شده توسط این جهان‌های مجازی را تبدیل به تهدید جدی برای زندگی واقعی ما کند. هرچند توسعه فناوری‌هایی مانند
Immutable X،
که برای کاهش قابل‌ملاحظه حجم اطلاعات مورد نیاز و در نتیجه مصرف انرژی لازم برای ایجاد و ثبت توکن‌های ان اف تی بر بستر بلاکچین اتریوم معرفی شده‌اند، نشان می‌دهد که تلاش‌ها برای مقابله با این مسئله و هموار‌کردن مسیر کاربرد فراگیر ان اف تیها در زندگی روزمره ما آغاز شده است و احتمالا چیزی قرار نیست جلوی پیشروی موج چهارم انقلاب رمزارزها را بگیرد.

حواله دلار آمریکا

Leave a Comment

Your email address will not be published.