COVID19

قوانین و واکسن های مورد تایید در سفرهای خارجی

همه چیز دررابطه با واکسن کرونا

با توجه به اجرای طرح واکسیناسیون، قوانین پذیرش مسافر خارجی نیز در مقاصد مختلف تغییر کرده و بسیاری از مسافران در این خصوص اطلاعی ندارند؛ در این مقاله توضیحاتی در زمینه قوانین و واکسن‌های مورد تایید در سفرهای خارجی ارائه می شود.

خرید دلار کش

واکسن های موردتایید سازمان بهداشت جهانی

با توجه به تعدد واکسن های مختلف تزریقی داخل و خارج از کشور و اینکه فقط تعداد خاصی مورد پذیرش سازمان بهداشت جهانی است، قائنی عنوان کرد: واکسن های مدرنا، بیونتیک فایزر، آسترزنکا، جانسون اند جانسون، سینوفارم، سینوواک، اسپوتنیک وی و کویشیلد مورد تایید می باشند که برخی از آن ها داخل ایران نیز تزریق می شود.

وی در پاسخ به این پرسش که با توجه به واکسن های موجود داخل کشور، برای سفر خارجی چه واکسنی بهتر است ترزیق شود؟ تصریح کرد: ایرانیانی که قصد سفر به خارج از کشور را دارند، می توانند از واکسن های سینوفارم و آسترازنکا استفاده کنند.

واکسن های موردتایید کشورهای پرتردد ایرانیان

سرپرست بلیط هواپیما خارجی رسپینا در ادامه به واکسن های مورد تایید کشورهای پرتردد ایرانیان اشاره کرد و افزود: کشور عراق به عنوان یکی از پرمخاطب ترین مقاصد خارجی در میان ایرانیان، تمامی واکسن های مورد تایید بهداشت جهانی را می پذیرد. سایر کشورهای پرتردد نیز به صورت زیر است:

ترکیه: فایزر – مدرنا – آسترزنکا – جانسون – سینوفارم – سینوواک – اسپوتنیک

ارمنستان: فایزر – مدرنا – آسترزنکا – سینوفارم – سینوواک – اسپوتنیک

امارات: فایزر – مدرنا – آسترزنکا – جانسون – سینوفارم – سینوواک – اسپوتنیک – کویشیلد – کوواکسین

کانادا: فایزر – مدرنا – آسترزنکا – جانسون – سینوفارم – سینوواک – کوواکسین

کارت واکسن های مورد تایید در فرودگاه های خارج از کشور

وی در خصوص کارت واکسنی که در فرودگاه های خارج از کشور مورد تایید است، اظهارداشت: «برخی کشورها تنها کارت واکسیناسیون دارای بارکد و به زبان لاتین را از مسافرین قبول می کنند.

افرادی که قبلا واکسن کرونا تزریق کرده اند و ظرف دو هفته آینده قصد سفر به خارج از کشور دارند، می توانند با مراجعه به سامانه وزارت بهداشت به نشانی

vcr.salamat.gov.ir

برای دریافت کارت دیجیتال واکسن دوزبانه اقدام نمایند.

  P.C.R همچنین در پروسه صدور بلیط، نیازی به ارائه کارت واکسن و یا تست منفی

نیست و کنترل این مورد در فرودگاه مقصد صورت می گیرد. البته در برخی از موارد استثنا مثل ایام اربعین، برای سفر به نجف سیستم صدور بلیط برای مسافرین فاقد کارت واکسیناسیون، بلیط صادر نمی کرد.

خرید دلار ترکیه

واکسن

P.C.R

 همه چیز در رابطه با تست پی سی آر

قوانین واکسیناسیون برای کودکان در سفرهای خارجی

قائنی در پاسخ به این پرسش که آیا کودکان باید در سفر خارجی کارت واکسن داشته باشند، عنوان کرد: این مورد باتوجه به قوانین و مقررات هر کشور تعیین می شود که از چه سنی ارائه کارت واکسن یا تست پی سی آر باید ارائه شود. در برخی از کشورها مانند تایلند، ارائه کارت واکسن تنها برای افراد بالای ۱۸ سال ضروری است و سایر افراد صرفا با ارائه تست منفی پی سی آر پذیرش خواهند شد.

آیا با وجود داشتن کارت واکسن نیازی به ارائه تست منفی پی سی آر است؟

وی در پاسخ به این پرسش تصریح کرد: با توجه به قوانین کشور مقصد متغیر است. به عنوان مثال، در سفر به آلمان، مسافران دارای کارت واکسیناسیون که از آخرین نوبت واکسن جانسون یا فایزر یا مدرنا یا آسترازنکا ۱۴ روز گذشته باشد، نیازی به ارائه تست پی سی آر نخواهند داشت.

ضوابط عدم پذیرش واکسن تزریقی مسافر در کشور مقصد

قائنی در پاسخ به این سوال که اگر کشور مقصد، واکسن تزریقی مسافر را قبول نکند راهکار چیست؟ گفت: مطابق قوانین مقصد، چنانچه ارائه کارت واکسن الزامی باشد، در اینصورت از پذیرش وی در فرودگاه ممانعت می شود اما اگر آن کشور، ارائه تست منفی پی سی آر را نیز قبول کند، مسافر می تواند نسبت به انجام آزمایش (با توجه به مدت زمان مورداعتبار) اقدام نماید.

ضوابط بازگشت مجدد به ایران

سرپرست تیم پرواز خارجی رسپینا در پایان گفت و گوی خود به سوال پرتکرار مسافران برای قوانین بازگشت به ایران بعد از پایان سفر اشاره کرد و گفت: ارائه تست P.C.R منفی توسط تمامی افراد بالای ۱۲ سال با اعتبار ۷۲ ساعت قبل از ورود به ایران الزامیست که این قانون شامل افراد دارای کارت واکسن نیز می شود. همچنین مسافران با تابعیت غیر ایرانی علاوه بر تست پی سی آر باید دارای کارت واکسیناسیون به زبان انگلیسی که از آخرین نوبت تزریق ۱۴ روز گذشته نیز باشند.

حواله دلار آمریکا

2 thoughts on “قوانین و واکسن های مورد تایید در سفرهای خارجی”

  1. Pingback: چگونه در گوگل درایو یک پوشه را به اشتراک بگذاریم | تریدجو

  2. Pingback: شرایط دریافت ارز مسافرتی سال ۱۴۰۱ | تریدجو

Leave a Comment

Your email address will not be published.