با فروش کالا در دبی و نحوه انجام آن آشنا شوید

دبی یکی از مهم‌ترین شهر‌های حوزه خلیج فارس است. این شهر به دلیل موقعیت ویژه بندری و همچنین قرارگیری در کشور امارات متحده، توانسته پیشرفت بسیاری در حوزه تجارت داشته باشد. دولت امارات با سیاست‌های حمایتی اقتصادی از واحد‌های تجاری، سعی کرده تا راه را برای تاجرینی که قصد فروش کالا در دبی را دارند هموار کند. در ادامه با تریدجو همراه باشید تا درباره جزئیات تجارت و فروش عمده کالا در دبی نکاتی را بیان کنیم.

فروش کالا در دبی و مزایای آن

عوامل بسیاری باعث شده‌اند که شرکت‌های تولیدی مختلف در ایران، آمادگی تجارت در بازارهای بین المللی را پیدا کنند. کیفیت بالای کالا‌های ایرانی، کشاورزی گسترده آن و همچنین داشتن موقعیت جغرافیایی ویژه باعث تولید محصولات متنوع و سرآمد در جهان شده است. در ادامه به بخشی از مزایای فروش بین المللی کالا، که می‌توان گفت دبی دریچه‌ای برای آن است اشاره خواهیم کرد.

درآمد دلاری

قطعا یکی از واضح‌ترین تفاوت‌های قابل توجه صادرات کالا به دبی و سپس فروش آن در عرصه بین المللی، داشتن ورودی دلاری برای شرکت‌های داخلی است. تفاوت قیمتی قابل توجهی که بین دلار و ارز ملی ایران وجود دارد، باعث شده تا حاشیه سود تجارت‌های برون مرزی بیشتر باشد.

متاسفانه به دلیل تحریم‌های ظالمانه‌ای که بر علیه ایران در حوزه تجارت پا بر جاست، تاجران ایرانی مجبور به استفاده از کشور سوم برای فروش کالا به صورت بین المللی  هستند. انجام فرایند‌های مالی و پرداخت معوقات فروشندگان در دبی، با راحتی و امنیت بیشتری قابل انجام است. در واقع با فروش کالا در دبی ریسک پرداخت نکردن و یا بلاک شدن پول در بانک‌های بین راهی به شدت کاهش می‌یابد؛ این نکته نیز از عوامل مهمی است که امارات را در صدر کشور‌های وارد کننده کالا‌های ایرانی تبدیل کرده است.

بازارهدف بزرگ‌تر و مصرف‌کنندگان بیشتر

همانطور که پیش‌تر نیز گفته شد نمایندگانی از تمام دنیا در دبی حضور دارند که باعث شده بتوان از طریق این شهر، محصولات را با دشواری‌های کمتری به اقصی نقاط جهان صادر کرد. در واقع با صادرات به دبی شرکت‌های داخلی می‌توانند بازار هدف بزرگ‌تری را در نظر گرفته و فروش بیشتری داشته باشند.

داشتن مصرف‌کنندگان بیشتر با انجام صادرات، معمولا برای کالا‌های خاص تعریف می‌شود. کالایی که مصرف‌کنندگان کمتری در داخل کشور دارد می‌تواند با صادرات بین المللی، فرصت‌های بسیار بیشتری برای فروش داشته باشد. به عنوان مثال صادرات زعفران به دبی و یا فرش دست‌بافت به این شهر، می‌توانند از اقبال بیشتری برای خرید ارزشمندانه در دبی داشته باشند.

مزایای فروش عمده کالا

فروش عمده کالا‌ها برای تولیدکنندگان در اغلب موارد مقرون به صرفه‌تر است. انجام فروش به صورت کلی، مزایای فراوانی دارد که در ادامه تعدادی از آنها را بررسی خواهیم نمود. فروش عمده علاوه بر همراه داشتن ویژگی‌های زیر، به صورت مستقیم و غیر مستقیم در واحد تولیدی تاثیر‌گذاری بسیاری دارد؛ کم شدن پروسه‌های درون سازمانی، نیرو انسانی کمتر، حذف شدن هزینه‌های برندسازی بین‌المللی که خود شامل بخش‌های جزئی بسیاری است و… نمونه‌هایی از این تاثیرات هستند.

سرعت نقد شدن بالا

گردش مالی یکی از مهم‌ترین فاکتور‌ها برای شرکت‌های تولیدی است. نیاز به خرید مواد اولیه و دیگر هزینه‌های تحمیلی به شرکت، که امروزه اکثرا باید به صورت نقدی و یا در زمان کم تسویه شوند، فشار‌های مالی را بر تولیدکنندگان افزایش داده است؛ لذا فروش نقدی کالا تنها انتخاب برای اکثر این شرکت‌ها خواهد بود. در صورتی که قراردادی مطمئن برای فروش عمده کالا در دبی برای محصولات (یا خدمات) وجود داشته باشد، می‌توان در زمان به نسبت کمتری، ورودی پول را به شدت افزایش داد.

دغدغه کمتر برای فروش

تمرکز بر انجام مذاکرات، انتقالات ارزی، ترخیص کالا از گمرک و انجام تشریفات گمرکی، ترانزیت و حمل و نقل کالا‌ها و بسیاری موارد دیگر از جمله مشغله‌هایی هستند که صادرات و فروش کالا در دبی برای تولیدکننده ایجاد می‌کنند. پیچیدگی‌هایی که در این فرایندها وجود دارد، حتی در صورتی که با گذاشتن زمان زیاد قابل فراگیری و انجام توسط خود مدیران بازرگانی خارجی تولیدکننده باشند، باعث می‌شوند تا تمرکز واحد تولیدی به شدت دچار اختلال شود. لذا معمولا برون‌سپاری فروش کالا به یک بنگاه تجاری معتبر، علاوه بر افزایش تمرکز بر کیفیت تولید و توسعه محصولات، می‌تواند در نهایت بسیار مقرون به صرفه‌تر باشد.

پرتی کالا و یا رد شدن انقاضای آنها

پرتی کالا‌ها در حین فروش، مخصوصا در اجناسی که دارای تاریخ انقضای محدود هستند، یکی دیگر از مخاطراتی است که باید در حین صادرات کالا در نظر داشت. با توجه به اینکه صادرات کالا به دبی معمولا با مسیر‌های جاده‌ای و آبی انجام ‌می‌شود، امکان آسیب دیدگی بیشتر وجود دارد؛ همچنین طولانی بودن زمان فرایند حمل‌و‌نقل و مهم‌تر از آن ترخیص کالا از گمرک، می‌توانند به بیشتر شدن ریسک صادرات بیافزایند. با اینکه دبی شهری گردشگری و با حجم صادرات و واردات بسیاری است اما در صورتی که تولید‌کننده مد نظر داشته باشد مستقیما به صورت جزئی کالا‌هایش را به فروش برساند، آسیب‌های وارده به کالا‌ها دوچندان خواهند بود.

استفاده از تجربه‌های بازاریابی

همانطور که تاجران و تولیدکنندگان ایرانی سعی دارند تا از بازار دبی برای فروش محصولاتشان استفاده کنند، دیگر کشور‌های منطقه نیز در رقابت تلاش می‌کنند تا سهم خود را از این بازار افزایش دهند. در این بین پیروز میدان قطعا تاجرانی خواهند بود که علاوه بر کیفیت بالای اجناس و قیمت تمام شده منطقی برای خریدار، بتوانند به خوبی مشتریان خودشان را پیدا کرده و آنها را راضی نگه دارند. این مهم نیازمند بررسی‌های مداوم، داشتن روابط دوستانه و تبلیغات هدفمند است که هر کدام احساس نیاز را برای وجود متخصصین آن حوزه در شرکت را ایجاد می‌کنند.

از تشریفات گمرکی تا فروش کالا در دبی

بر اساس تمام مزایا و مخاطرات فروش کالا در دبی که به آنها اشاره شد، بهترین نتیجه‌گیری برای اکثر تولیدکنندگان ایرانی که قصد صادرات به دبی را دارند، انتخاب یک شرکت بازرگانی به عنوان همراه در این مسیر است. انجام مستقیم فرایند‌های پیچیده مختلف از تشریفات گمرکی و ترخیص کالا تا بازاریابی و فروش و در نهایت واریز پول آن به حساب شرکت تولیدی، برای اکثر شرکت‌ها به هیچ عنوان منطقی (و حتی در مواردی ممکن) نیست.

تریدجو علاوه بر ارائه مشاوره در زمینه بهینه‌سازی هر چه بیشتر فرایند فروش کالا‌های شما، تلاش می‌کند تا با استفاده از متخصصین حوزه‌های مربوطه، در مسیر رشد هرچه بیشتر کسب‌و‌کارتان همراه شما باشد.

Leave a Comment

Your email address will not be published.