حواله ارزی چیست؟

حواله ارزی چیست؟
یکی از انواع خدمات ارزی است که بانک ها یا موسسات مالی به عنوان یکی از انواع حواله های بانکی در اختیار مشتریان خود می گذارند. افراد می توانند به واسطه آن به راحتی با هر فردی در هر کجای دنیا مبادله ارزی انجام دهند. به عبارت دیگر حواله ارزی وجهی است که فرد با استفاده از یک بانک یا موسسه مالی، از طریق حسابش، برای شخصی در یک کشور خارجی، انتقال میدهد و فرد دیگر در کشور خودش، وجه را تحویل می گیرد.

به طور کلی حواله های ارزی در سه گروه مختلف دسته بندی می شوند.

این سه گروه از انواع حواله های ارزی عبارت اند از:
1.انواع حواله های ارزی از نظر کلی
2.انواع حواله های ارزی از نظر سرعت
3.انواع سامانه های حواله ارزی بین المللی

اصطلاحات
حواله ارزی = Payment Order

حواله ارزی به تمام نقاط جهان

 

انواع کلی حواله های ارزی

حواله های ارزی بطور کلی به دو دسته صادره و وارده تقسیم میشوند. نام دیگر حواله ارزی صادره، ارسال جواله نیز هست. همچنین نام دیگر حواله ارزی وارده که استفاده میشود،دریافت حواله است.

در این بخش از مقاله تریدجو در مورد انواع حواله های ارزی و انواع حواله های بانکی به توضیح این دو نوع از حواله ها خواهیم پرداخت.

حواله های ارزی صادره (ارسال جواله)

به حواله ارزی که شما برای یک شخص می فرستید، حواله ارزی صادره می گویند.  از حواله های ارزی به عنوان یکی از انواع حواله های بانکی زمانی استفاده می شود که فردی بخواهد، برای فردی ارز بفرستد. برای اینکار فرد به بانک یا یک موسسه مالی مراجعه می کند و مدارکی را تحویل دهید تا بتوانید برای شخص مورد نظر حواله ارسال کنید. البته مدارک را فقط برای دفعه اول باید ارائه دهید و برای دفعات بعدی شما فقط نیاز دارید تا فرم حواله را پر کنید.

حواله های ارزی وارده (دریافت حواله)

بانک های دارای سرویس حواله ارزی، پس از دریافت پیام تائید ارسال حواله ارزی، ارز ارسال شده را به حساب مشتری واریز می کنند. آن فرد که در خارج از کشور هست، با ارائه کارت شناسایی، ارز واریز شده را تحویل می گیرد؛ این حواله ارزی برای او، حواله ارزی وارده محسوب میشود. در اصل هر حواله ارزی هم زمان هم صادره و هم وارده می باشد، بستگی دارد که شما در چه جایگاهی هستید؟ شخصی هستید که حواله را ارسال می کند یا آن کسی که حواله را

تحویل می گیرد.

حواله دلاربه آمریکا

 

حواله دلار به کانادا

انواع حواله ارزی از نظر سرعت

Telegraphic Transfer = حواله های ارزی مستقیم

حواله ارزی مستقیم یا همان حواله ارزی T/T که با نام حواله ارزی سوئیفت نیز شناخته می شود، حواله ارزی را مستقیم ارسال می کند که این باعث می شود سرعت این جابجایی بالاتر باشد. در این نوع از حواله های ارزی؛ بانک موظف است که حواله را با سرعت بیشتری برای خارج از کشور ارسال کند و به بع هزینه آن نیز بیشتر می باشد. نکات مهم درباره حواله ارزی مستقیم عبارتند از:

 • در این روش ارسال حواله ارزی، داشتن کد سوئیفت لازم است.
 • در صورتی که بانک مقصد در کشور کانادا باشد، باید کد Transit نیز داشته باشید.
 • اگر بانک مقصد در کشور آمریکا است به کد Routing Number نیاز دارید.
 • اگر بانک مقصد در هند می باشد، لازم است کد IFSC تهیه کنید.
 • مدت زمان ارسال مبلغ به وسیله این نوع از حواله نیز ۲ الی ۳ روز می باشد.

Demand Draft = حواله های ارزی غیر مستقیم

حواله های ارزی غیر مستقیم نیز از نظر ویژگی ها، کاملا شبیه به حواله های ارزی T/T می باشند و تنها تفاوت آنها این است که زمان بیشتری طول می کشد تا ارز به فرد دوم برسد و ارز ممکن است از 4 تا 7 روز طول بکشد تا به فرد دوم برسد.

حواله دلار به دبی

قیمت دلار حواله

اجزای اصلی یک حواله ارزی

 1. فرستنده حواله
 2. بانک فرستنده حواله
 3. بانک فرستنده حواله
 4. بانک دریافت کننده پیام حواله
 5. بانک مقصد
 6. ذی‌نفع حواله
 7. مبلغ حواله
 8. نوع ارز حواله
 9. والور حواله
 10. کارمزد حواله

کارمزد حواله ارزی چیست و چطور محاسبه می شود؟

کارمزد حواله یکی از مهم ترین موضوعاتی است که باید درباره حواله بدانید. کارمزد، هزینه ای است که توسط کارگزار و شرکت ارائه خدمات ارزی از شما گرفته می شود تا خدمت ارسال یا دریافت حواله را برای شما انجام دهد. در واقع شرکت هایی که خدمات ارزی را برای شما انجام می دهند، از طریق این کارمزد پول در می آورند و به فعالیت خود ادامه می دهند.

نرخ کارمزد حواله ارزی

 

 

 

Leave a Comment

Your email address will not be published.