حداقل سرمایه برای شروع یک تجارت!

تفاوت تجارت سنتی با تجارت مدرن

امروزه اکثر پیشکسوتان و قدیمی های بازار به روش سنتی تجارت می کنند؛ یعنی محصول را با اعتبارشان از طریق ارتباط با افراد مختلف خریداری می کنند و در انبارهای خود دپو می کنند، و بعد سعی می کنند از طریق حضور در نمایشگاه ها و ارتباط با تجار و واسطه ها به بازاریابی محصول خود در سایر کشورها بپردازند تا مشتری پیدا کنند و محصول خود را بفروشند.

مهمترین عیب روش سنتی تجارت

مهمترین عیب روش سنتی تجارت هزینه سنگین بازاریابی است.

برای مثال شما اگر بخواهید در یکی از نمایشگاه های هفتگی که در کشور امارات برگزار می شود، شرکت کنید برای هزینه دکور و تجهیزات و حقوق پرسنل و هزینه هتل و رستوران به طور میانگین بین دویست تا پانصد میلیون تومان پول نیاز دارید.

با توجه به بالا بودن قیمت دلار نسبت به ریال برای اکثر تجار سنتی حضور در نمایشگاه های بین المللی به صرفه نیست.

یکی از روش های بازاریابی در تجارت سنتی تبلیغ بیلبوردی است.

هزینه اجاره ماهانه یک بیلبورد تبلیغاتی در شهر تهران میانگین ماهی پنجاه میلیون تومان است، که این مبلغ در مقایسه با روش تبلیغ اینترنتی که یکی از روش های بازاریابی تجارت مدرن است، بسیار گران است.

روش سنتی تجارت در حال منسوخ شدن است و اکثر تجاری که به روش سنتی در حال تجارت هستند به دلیل گران بودن روش های بازاریابی این مدل تجارت به ناچار از منافع به دست آمده گذشته خود در تجارت امروزشان استفاده می کنند.

تاجری که در چند دهه گذشته از قبل تجارتش سرمایه ای به دست آورده است مثلا ملکی خریده است؛ مجبور است امروز برای باقی ماندن در عرصه تجارت از آن سرمایه ها استفاده کند، یعنی ملکش را بفروشد و صرف تجارتش کند تا بتواند به حیات تجاری خود ادامه دهد.

عامل مهم موفقیت تجارت مدرن

یکی از عوامل موفقیت روش تجارت مدرن، به روز بودن و کم هزینه بودن روش های بازاریابی است.

تاجر مدرن امروزه از طریق اینترنت به بازاریابی محصولش می پردازد.

تبلیغ اینترنتی هم خیلی هزینه کمتری دارد و هم تعداد ببینده و دنبال کننده بیشتری دارد.

ابزارهای لازم برای ورود به تجارت

اگر روش انتخابی تجارت شما تجارت الکترونیک و مدرن است و شما قصد دارید از طریق اینترنت بازاریابی کنید.

اولین نکته ای که باید به آن توجه کنید انتخاب نوع تجارت است، آیا شما قصد دارید در تجارت داخل فعالیت کنید یا تجارت بین المللی و صادرات کار کنید؟

با توجه به انتخاب نوع تجارت تان هزینه های تبلیغات اینترنتی شما متفاوت می شود.

کسانی که تجارت داخلی را انتخاب می کنند با توجه به تعداد زیاد برنامه نویسان فارسی زبان هزینه کمتری را نسبت به تجار صادراتی پرداخت می کنند؛ چون تجار صادرکننده باید تبلیغات خود را به زبان انگلیسی و عربی انجام دهند و هزینه تبلیغات عربی گران تر از انگلیسی و انگلیسی گران تر از فارسی است.

صحبت کردن به زبان های مختلف دنیا در مکاتبات تجاری

یکی از ابزارهایی که در مکاتبات تجاری نیاز است، صحبت کردن به زبان های مختلف دنیاست؛ یعنی اگر شما زبان بلد نباشید نسبت به کسی که زبان بلد است باید پول بیشتری هزینه کنید.

شما باید در روابط بین المللی تجارت حداقل زبان انگلیسی را بلد باشید.

بهتر است تسلط کامل به زبان انگلیسی داشته باشید؛ اما اگر تسلط کامل ندارید، باید موضوعاتی مثل قیمت محصول، چگونگی ارسال محصول، روش دریافت پول، بیان شرایط همکاری را به انگلیسی برای مشتری خارجی خود توضیح دهید.

معمولا کل جملات و دیالوگ های تجاری بین ۵۰ تا ۱۰۰ جمله است که شما باید آن جملات را به زبان های مختلف مخصوصا انگلیسی بیاموزید، تا در موقع معامله با یک تاجر خارجی از آن استفاده کنید.

در این مورد کلاس زبان رفتن کمکی نمی کند زیرا عمدتا مربیان کلاس زبان، با اصول و مذاکرات تجاری آشنایی ندارند و آموزش آن را نمی دانند.

یک نکته در خصوص آموزش تجاری دیدن این است که فرد می خواهد چه آپشن هایی را در اختیار داشته باشد.

مثلا یک کارمند ساده علاقمند به کار و دنیای تجارت که در هیچ فضا و فعالیت تجاری نبوده، مسلما نیازمند یادگیری تمام آپشن های تجاری است.

نیاز نیست تمام آپشن های تجاری را در همان ابتدای کار داشت.

برای مثال در ابتدای کار تجارت نیاز به دفتر شرکتی شیک و چندین پرسنل و نیرو نیست؛ شما در ابتدای تجارت از فضای اینترنت استفاده کنید و مذاکرات چند صد دلاری انجام دهید.

شما اگر در اینترنت جستجو کنید می بینید که در صادرات مبالغ بسیار بالا و سنگینی جا به جا می شود.

بیش از ۸% از ثروتمندترین افراد جهان از طریق صادرات و تجارت به ثروت رسیدند.

بنابراین پس از انتخاب مدل تجارت اولین قدم این است که شما بدانید برای شروع تجارت به چه ابزارهایی احتیاج دارید.

شما می توانید برای شناخت ابزارهای مورد نیاز تجارت تان با مجموعه آراد برندینگ ارتباط بگیرید.

ما در مجموعه آراد برندینگ سالهاست که در حال آموزش ابزارهای مورد نیاز انواع شغل های تجاری هستیم.

فردی به یکی از مشاورین تجاری آراد گفته بود که من ده میلیون تومان دارم و می خواهم با این مبلغ وارد دنیای صادرات شوم.

مشاور تجاری آراد به او گفته بود که این مبلغ برای شروع صادرات کم است و اگر بخواهید با این مبلغ وارد صادرات شوید، نه تنها موفق نمی شوید بلکه همین ده میلیون را از دست می دهید.

بهتر است شما با این مبلغی که دارید ابتدا در حوزه تجارت داخلی مشغول شوید و بعد از اینکه از طریق تجارت داخلی سود کردید و سرمایه شما چندین برابر شد آن وقت وارد حوزه صادرات شوید.

عوامل تاثیرگذار در سرمایه اولیه تجارت

الزامی نیست که تمام کارها را خودتان به تنهایی انجام دهید، چون گاهی امکانش نیست همه کارها را یک نفر انجام دهد.

بهتر است در تجارت تان از چندین نفر کمک بگیرید تا بتوانید به سایر امور زندگی تان هم برسید.

بنابراین اگر شما بخواهید وارد دنیای تجارت شوید، باید حساب کنید که به چه میزان سرمایه احتیاج دارید؛ و این سرمایه باید در کدام بخش ها صرف شود.

اگر مسیر تجارت را اشتباه پایه ریزی کنید و سرمایه خود را اشتباه خرج کنید، یقینا سرمایه شما از بین می رود و ورشکست می شوید؛ لذا باید از مشاوران متخصص استفاده کنید تا کامل شما را مشورت دهند تا بدانید چه مسیری را باید طی کنید.

توصیه می شود کسانی که تازه می خواهند وارد تجارت شوند سعی کنند با مجموعه آراد برندینگ ارتباط بگیرند و از ابتدا زیر نظر کارشناسان مجموعه آراد تجارت خود را شروع کنند تا بتوانند موفق باشند و زیان نبینند.

سعی کنید در تجارت از ابزارهای با کیفیت خوب و خوشنام استفاده کنید.

برای مثال سعی کنید موبایلی که در تجارت استفاده می کنید اپل باشد؛ یقینا وقتی مشتری می بیند مارک موبایل شما اپل است شما را جدی تر می گیرد و اعتمادش نسبت به شما بیشتر جلب می شود تا اینکه شما از یک گوشی ساده استفاده کنید.

مثال دیگر طراحی لوگو است. سعی کنید لوگو طراحی شده شرکت شما با کیفیت و مناسب با کارتان باشد.

شرایط هر انسانی با انسان دیگر فرق می کند؛ یکی در تهران با محیط بزرگتر و موقعیت بهتر کار می کند و یکی در شهرستان با محیط کوچکتر و فضای کاری کمتر.

تفاوت بودجه تبلیغاتی در مشاغل مختلف

در فضای تجارت هر محصول و هر شغلی بودجه مخصوصی برای تبلیغات نیاز دارد و با یک بودجه یکسان نمی توان چندین محصول یا حرفه را تبلیغات کرد.

هر اندازه رقابت تبلیغات در یک محصول بیشتر باشد، شما باید برای تبلیغات خود هزینه بیشتری پرداخت کنید تا بیشتر و بهتر دیده شوید.

برای مثال چندین شرکت و برند بزرگ فرش همه در حال تبلیغ محصول خود هستند، اگر شما همه می خواهید در مورد فرش تبلیغ کنید باید تبلیغات شما متفاوت تر و بهتر از سایر رقبا باشد تا مشتری جذب شما شود و بخواهد از شما خرید کند.

اولین و مهمترین هزینه در تجارت

اولین هزینه ایی که یک تازه وارد به دنیای تجارت باید انجام دهد؛ هزینه تبلیغات هست. باید تبیلغات کند تا دیده شود و مشتری جذب کند.

تا زمانی که دیده نشوید هزینه کردن بر غیر تبلیغات اشتباه است.

شخصی به مجموعه آراد مراجعه کرده بود و قصد داشت با شصت میلیون تومان مغازه پیرایشگاه تاسیس کند.

وقتی از او سوال شد برای این شصت میلیون چه برنامه ای دارید؟

جواب داد: بیست میلیون باید بابت رهن مغازه بدهم و چهل میلیون باقی مانده را صرف ابزار و لوازم کارم کنم.

اشتباه شخص این بود که هیچ بودجه ای برای تبلیغات در نظر نگرفته است و اصلا نمی دانست که با تبلیغات است که شناخته می شود و مشتری جذب او می شود.

کارشناسان مجموعه آراد به او پیشنهاد دادند حداقل نصف مبلغی که می خواهد صرف لوازم و ابزار کارش کند را صرف تبلیغات کند تا دیده شود و مشتری جذب کند.

پول دست مشتری است

اولین راز تجارت که هر تاجری باید آن را بداند این است که پول دست مشتری است.

پس باید به دنبال راه حلی برای افزایش مشتری باشد، تا مشتری خودش را زیاد کند و بتواند پولی که دست مشتری است را به دست آورد و مالک آن شود.

شما باید اول به فکر افزایش تعداد مشتری باشید و بعد ارتقاء و پیشرفت کارتان؛ یعنی شما باید هزینه ای که بابت ارتقاء شغلتان می خواهید پرداخت کنید را ابتدا از مشتری دریافت کنید و بعد کار خود را ارتقاء دهید.

حداقل سرمایه در تجارت داخلی و صادرات

سرمایه اولیه شروع هر شغل تجاری بستگی به محصول و شغل شما دارد و با توجه به شغل و محصول سرمایه اولیه نیز متفاوت می شود؛ شما باید شغل و محصولی که قصد دارید وارد آن شوید را در نظر بگیرید و بر اساس آن میزان سرمایه اولیه را بسنجید.

برای شروع تجارت داخلی حداقل به بیست میلیون تومان پول نیاز است؛ و برای شروع صادرات حداقل به پنجاه میلیون تا پانصد میلیون تومان پول نیاز است.

اکثر محصولات صادراتی کشور تا هشتاد میلیون سرمایه نیاز دارند، و اگر محصول شما رقیب کمتری داشته باشد با چهل میلیون تومان می توان کار صادراتش را شروع کرد.

مبالغی که گفته شد برای افرادی است که در زمینه تجارت تخصصی ندارند و تازه کار هستند اما اگر شما به اصول تجارت وارد هستید و تجربه کار تجاری دارید و در حال تولید محصولی هستید هزینه های شما کمتر می شود.

شما می توانید با یک میلیون تومان هم وارد تجارت شوید اما محدوده فعالیت شما بسیار محدود است.

بارها این مثال گفته شده که فردی با ۴۰ میلیون یک خودرو می خرد و شخص دیگری با یک میلیارد یک خودرو می خرد.

آیا امکانات هر دو خودرو برابر است؟! مسلما برابر نیست.

تجارت هم این گونه است شما هر چه بیشتر در مسیر صحیح سرمایه گذاری کنید، بیشتر سود می کنید.

همان طور که می دانید هزینه های زندگی روز به روز در حال افزایش است و معیشت اقتصادی مردم هر روز سخت تر می شود لذا باید به فکر افزایش درآمدتان باشید.

Leave a Comment

Your email address will not be published.