با مفهوم بازرگانی خارجی آشنا شوید

بازرگانی خارجی یکی از مفاهیمی است که با وجود داشتن تعریفی ساده، سال‌ها تجربه برای حرفه‌ای شدن در آن نیاز است. به طور کلی داد و ستد هر کالایی به خارج از یک کشور، تحت عنوان بازرگانی خارجی شناخته می‌شود. البته در مواردی، اگر معاملات کالا در کشور‌های یک منطقه انجام شود، آن را بازرگانی منطقه‌ای نیز می‌نامند. در ادامه با تریدجو همراه باشید تا به نکاتی برای شناخت هرچه بهتر بازرگانی خارجی و مهارت‌های لازمه برای حرفه‌ای شدن در آن اشاره کنیم.

مهارت‌های مهم در بازرگانی خارجی

فرد حقوقی یا حقیقی‌ای که انجام فعالیت‌های بازرگانی بین‌المللی شما را بر عهده دارد، باید بر مهارت‌هایی کاملا مسلط باشد. همانطور که در ادامه و پس از مطالعه تمامی این مهارت‌ها نتیجه‌گیری خواهید کرد، برای انجام فعالیت‌های مربوط به بازرگانی خارجی، به یک فرد خبره در این زمینه نیاز دارید. همکاری با یک شرکت معتبر بازرگانی مانند تریدجو در این مسیر به شما کمک می‌کند تا هزینه‌ها و ریسک معاملات بین‌المللی شما به حداقل برسد.

مکاتبات و مکالمات در بازرگانی خارجی

انجام مکاتابات با روش‌های درست و اصولی از دیگر ویژگی‌های یک کارشناس بازرگانی خارجی است. نامه‌های تجاری، ایمیل تجاری، نگارش قرارداد‌های تجاری با رعایت نکات لازمه از مهم‌ترین مکاتبات بازرگانی به شمار می‌آیند. از دیگر راه‌های مکاتبات با مشتریان و یا شرکای تجاری به صورت رسمی نیز می‌توان به شبکه‌های اجتماعی اشاره کرد؛ در این بستر‌ها نیز باید دقت داشت علی‌رغم فضای دوستانه، مدنظر داشتن نکات مربوطه از اهمیت زیادی برخوردار است. ساده‌انگاری در رابطه با رعایت اصول مکاتبات در بازرگانی بین‌المللی، ممکن است باعث خسارت‌های سنگینی در کسب‌و‌کار شما شود. در ادامه به تعدادی از این نکات اشاره خواهیم کرد:

 • درج نام و تمامی مشخصات طرفین و همچنین کالا یا خدمت مورد تبادل به صورت کاملا دقیق
 • انتخاب درست واژگان و اصتلاحات حرفه‌ای
 • انجام مکاتبات از طرق رسمی و با نام حقوقی (پرهیز از انجام مکاتبات با اکانت‌های شخصی)
 • پرهیز از کلی‌گویی و ارائه تمام جرئیات با اهمیت در رابطه با موضوع مدنظر
 • تهیه سربرگ مناسب و رسمی برای نامه‌ها و ایمیل‌ها
 • انتخاب عناوین جذاب و غیر کلیشه‌ای
 • رعایت استاندارد‌های اینکوترمز
 • رعایت اصول مذاکره با مشتریان بین‌المللی
 • و…

اینکوترمز چیست؟

اینکوترمز واژه‌ای ترکیبی از سه واژه International Commercial Terms است که به معنای اصتلاحات بین‌المللی بازرگانی شناخته می‌شود. این قوانین برای اولین بار در سال 1936 توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی (ICC) با هدف ساده سازی امور بازرگانی بین کشور‌ها و کاهش اختلافات تجاری با توجه به  قوانین هر کشور ایجاد شد. این استاندارد‌ها به مرور زمان توسط همین سازمان بروزرسانی شدند که آخرین آنها در سال 2020 انجام شده است.

تسلط بر این استاندارد‌ها علاوه بر تایید حرفه‌ای بودن شما در بازرگانی خارجی، باعث می‌شود تا اتلاف زمانی بسیار کمتری داشته و از هزینه‌های اضافی ممکن الوقوع در تجارت بین المللی جلوگیری کنید. استاندارد‌های اینکوترمز در حمل و ترخیص کالا، تعیین مسئولیت پرداخت و بخش‌های مختلف صادرات و واردات ورود پیدا کرده‌اند. چهار ترم اینکوترمز و بخش‌های زیر مجموعه آنها کمک می‌کنند تا طرفین به صورت واضح‌تری مسئولیت‌ها و هزینه‌هایی که متوجه آنهاست را بشناسند.

اعتبارات اسنادی و خرید خارجی

اعتبارات اسنادی روشی جدید برای معاملات بین‌المللی است که برای کم شدن ریسک معامله به کار می‌رود. این روش توسط اتاق بازرگانی بین‌المللی در سال 1933 ایجاد شده است و تحت قانونی به نام U.C.P.D.C یا همان مقررات متحد الشکل اعتبارات اسنادی شناخته می‌شود. به طور خلاصه در این روش، یک بانک به عنوان شخص ثالث در معامله، تمامی مراحل را تا هنگام تحویل کالا بررسی می‌کند؛ بانک مد‌نظر متعهد می‌شود تا با نگهداری هزینه معامله که توسط خریدار پرداخت شده، مطمئن شود تا کالا به دست وی می‌رسد و پس از تایید نهایی، این مبلغ را به حساب فروشنده واریز می‌کند.

روش‌های اعتبارات اسنادی به سه دسته مختلف شامل فاینانس، ریفاینانس و یوزانس تقسیم می‌شوند. آشنایی با این روش‌ها در انجام معاملات در مبالغ نسبتا زیاد، باعث اطمینان خاطر طرفین در تحویل به موقع و پرداخت تمام و کمال مبلغ کالا‌ها می‌شود.

قوانین برگزاری مناقصات

انجام بازاریابی و فروش کالا‌ها یا خدمات، یکی از وظایف مدیر بازرگانی خارجی است که شما این جایگاه را به وی سپرده‌اید. لذا دانستن قوانین برگزاری مناقصات و شرکت در آنها نیز، از مهارت‌ها و وظایفی است که وی بایستی در انجام آن کوشا باشد. این قوانین در سال 1363 در مجلس شورای اسلامی به تصویب رسیده‌اند تا فرایند مناقصه با کمترین خطای ممکن انجام شود.

داشتن دیگر مهارت‌های نرم بازرگانی

علاوه بر تمامی مهارت‌هایی که پیش از این گفته شد، مهارت‌هایی مانند برندسازی اصولی بین‌المللی نیز وجود دارند که ممکن است در مواردی، تعیین کننده‌تر از مهارت‌های دیگر باشند. اینکه بتوانید برند خود را به شیوه مناسب به مشتریانتان معرفی کنید، باعث تغییرات بسیاری در فروش شما خواهد شد. از طرفی، زمانی که شما تمامی مراودات بین‌المللی خود را به مدیر بازرگانی خارجی خود می‌سپارید و تمرکز خود را بر روی تولید با کیفیت بیشتر قرار می‌دهید، باید اطمینان داشته باشید که برندسازی، بازریابی و مذاکرات فروش شما به خوبی در حال انجام است. همه این موارد در نهایت منجر به این نتیجه‌گیری خواهند شد که لازم است فرد منتخب برای جایگاه مدیریت بازرگانی بین‌المللی شرکت شما فردی امین، دلسوز، متعهد و حرفه‌ای در کار خودش باشد.

وظایف مدیر بازرگانی خارجی

به طور کلی زمانی که فردی حقیقی یا حقوقی را برای مدیریت امور بازرگانی خارجی در نظر می‌گیریم، انتظار داریم تمام امور تجارت با دیگر کشور‌ها را انجام دهد. در ادامه به چند مورد از وظایف مدیر بازرگانی خارجی اشاره خواهیم کرد:

 • مدیریت حمل و نقل کالا‌ها
 • بازرسی کالا‌ها و فرایند‌های صادرات یا واردات در مواقع لزوم
 • مدیریت امور گمرکی و همچنین طی مراحل تشریفات گمرکی
 • مدیریت بازریابی کالا در خارج از کشور و فروش آن
 • انجام مکاتبات لازمه با مشتریان بین‌المللی
 • مدیریت و انجام خرید‌های خارج از کشور و واردات کالا‌های مدنظر
 • پیگیری و اخذ مجوز‌های قانونی از نهاد‌های مربوطه برای واردات کالا‌های مدنظر

تریدجو به عنوان شرکتی با سابقه در امور بازرگانی، خصوصا در بخش خارجی آن، توانسته هزینه‌های تمام شده مشتریان خود را برای تجارت در عرصه بین‌المللی کاهش دهد. همچنین تلاش ما بر این بوده تا بتوانیم با کم کردن دغدغه‌های مشتریان خود از فروش کالایشان و تمامی امور در این رابطه، به آنها کمک کنیم تا بیشتر در کیفیت تولید کالا‌هایشان پیشرفت داشته باشند.

Leave a Comment

Your email address will not be published.